Change language
szco.sk
Veľkosť textu:  A   A

Zriadenie podnikateľského účtu


Ako živnostník nie ste povinný vlastniť účet v banke. Podnikať môžete aj úplne bez bankového účtu, avšak v dnešnej dobe už len málokto chodí všade s hotovosťou. Bankový účet, platobná karta a e-banking, to sú prostriedky, bez ktorých si moderný podnikateľ nevie svoj každodenný život predstaviť.

Ak už vlastníte svoj súkomný účet v banke, môžete ho súčasne využívať aj na podnikanie. My však jednoznačne odporúčame zriadiť si osobitný podnikateľský účet.

Zhrnuli sme hlavné dôvody a výhody, prečo je dobré ho mať:


Rozhodli ste sa teda založiť si osobitný účet na podnikanie? Je dobré vedieť, že nie ste povinný otvoriť si tzv. podnikateľský účet.  Banka sa vás bude prirodzene snažiť nahovoriť na otvorenie podnikateľského účtu, ktorého vedenie je o niečo drahšie ako bežný účet súkromnej osoby. Ako živnostník však môžete na podnikanie používať aj bežný osobný účet.

Každý z týchto typov účtov má svoje výhody aj nevýhody. Súkromné účty bývajú zvyčajne lacnejšie, ale zvyknú mať obmedzedný počet pohybov na účte a za tie navyše si banka účtuje extra poplatky. K podnikateľskému účtu vám väčšinou banka aktivuje niektoré služby ako napr. e-banking  alebo vydá platobnú kartu  zdarma. Preto vám odporúčame urobiť si prehľad, aké operácie a služby banky využívate a plánujete využívať, a na základe toho si zvoliť pre vás najvýhodnejší typ účtu.

Rada:
Odporúčame založiť si podnikateľský účet hneď po získaní živnostenského oprávenia príp. koncesnej listiny a ešte pred registráciu na daňovom úrade a poisťovniach, aby ste im dodatočne nemuseli oznamovať číslo účtu. Ak ste si stanovili začiatok podnikania od istého dátumu, aj banka vám umožní otvoriť si podnikateľský účet vopred, s tým že ho budete môcť používať až od stanoveného dátumu.