Daň z pridanej hodnoty (DPH)
Daň z pridanej hodnoty je najvýznamnejším druhomnepriamych daní. Upravuje ju zákon č. 222/2004 Z.z.
DPH je nepriama daň, ktorú vždy zaplatí konečnýspotrebiteľ v cene nákupu. Vyberá a odvádza ju každý účastník (ak jeplatiteľ) kolobehu majetku – štát ju teda vyberá po častiach.
Platiteľ dane si môže od svojej daňovej povinnostiodpočítať tú časť dane, ktorú zaplatil svojmu dodávateľovi, teda odvádzaštátu len tú časť DPH, ktorá pripadá na ním pridanú hodnotu. DPH ktorúpodnikateľ odvádza štátu, je teda tá časť, ktorá pripadá na rozdielmedzi cenou (materiálu, tovaru, služieb atď.) pri vstupe a výslednoucenou (tovaru, výrobku, služby) na výstupe.
Kedy a ktorý podnikateľ je povinný sa registrovať zaplatiteľa DPH a ďalšie podrobnosti ohľadom registrácie sme zhrnuli včlánku REGISTRÁCIA PLATITEĽA DPH, v ďalšom sa budeme venovať ostatnýmpovinnostiam, ktoré pre platiteľov dane vyplývajú.
1. Základné pojmy
Dodanie tovaru je
- dodanie hmotného majetku (hnuteľné , nehnuteľnéveci, patrí sem ale aj elektrina, plyn, voda, teplo, chlad), pri ktoromdochádza k zmene vlastníckeho práva
- dodanie stavby alebo jej časti na základezmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy
- premiestenie tovaru, ktorý je vo vlastníctvezdaniteľnej osoby, zo SR do iného členského štátu na účely jejpodnikania, za podmienky, že je tovar odoslaný alebo prepravenýslovenskou zdaniteľnou osobou alebo na jej účet do iného členskéhoštátu.
Dodanie služby je každé plnenie,ktoré nie je dodaním tovaru vrátane:
- prevod práva k nehmotné, u majetku vrátaneposkytnutia práva k priemyselnému alebo inému duševnému vlastníctvu
- poskytnutia práva užívať hmotný majetok(prenájom)
- prijatia záväzku zdržať sa konania alebostrpieť konanie alebo stav
- služby dodanej na základe poverenia aleborozhodnutia vydaného štátnym orgánom alebo na základe zákona
Nadobudnutie tovaru z iného členského štátuje nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hmotným majetkomodoslaným alebo prepraveným do tuzemska z iného členského štátuEurópskej únie.
Dovoz tovaru je vstup tovaru zúzemia tretích štátov (mimo EÚ) na územie Európskych spoločenstiev. Pridovoze tovaru do tuzemska sa na daň vzťahujú ustanovenia colnýchpredpisov.
2. Výpočet daňovej povinnosti
Daňová povinnosť - vzniká dňomdodania tovaru alebo služby. Ak bola platba (záloha, preddavok) prijatápred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z tejto platbydňom prijatia platby.
Základ dane – základom dane jevšetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ tovaru alebo službyprijal alebo má prijať od odberateľa za ich dodanie. Do základu dane sazahŕňajú aj všetky náklady súvisiace s dodaním tovaru alebo služby(provízia, balné, preprava, poistné, atď.), rovnako ako aj clá apoplatky vzťahujúce sa na tovar. Ak je v čase dodania tovaru aleboslužby poskytnutá zľava z ceny, základ dane sa zníži o sumu poskytnutejzľavy.
Ak sú tovar alebo služba dodané na osobnú spotrebuplatiteľa alebo jeho zamestnancov, alebo ak sú dodané bezodplatne, resp.na iný účel ako na podnikanie, a pri ich kúpe alebo vytvorení bolaodpočítaná daň, základom dane je cena, za ktorú boli nadobudnuté, resp.vlastné náklady na ich vytvorenie
Odpočítanie dane – právo odpočítaťdaň z tovaru alebo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovarealebo službe vzniká daňová povinnosť. Platiteľ môže odpočítať od dane,ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účelysvojho podnikania. Odpočítať nemôže daň z tých tovarov a služieb, ktorépoužije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane. Akplatiteľ použije tovary a služby súčasne pre dodávky tovarov a služiebpri ktorých možno odpočítať daň a súčasne pre dodávky, pri ktorýchodpočítať daň nemožno, môže si odpočítať len pomernú časť dane.
Platiteľ si nemôže odpočítať DPH pri:
- kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia azábavy
- kúpe vratných fliaš
Platiteľ si môže odpočítať daň ak:
- má od platiteľa vyhotovenú faktúru podľa zákonao DPH
- daň je uvedená v záznamoch (na faktúre, bločku zregistračnej pokladne alebo inom doklade)
- má faktúru od dodávateľa z iného členskéhoštátu
- má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, vktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca
Podnikateľ, ktorý sa stal platiteľom dane má možnosťsi tiež odpočítať daň viažúcu sa k majetku, ktorý nadobudol pred dňom,keď sa stal platiteľom DPH ak spĺňa podmienky ustanovené zákonom.
Samotná výška DPH, ktorú je podnikateľ povinnýodviesť správcovi dane (jeho vlastná daňová povinnosť) sa vypočíta akorozdiel medzi daňovou povinnosťou a nárokom na odpočet dane. Ak je nárokna odpočítanie dane vyšší ako daňová povinnosť, vzniká nadmerný odpočeta ak podnikateľ spĺňa zákonom stanovené požiadavky, má nárok navrátenie nadmerného odpočtu.
3. Oslobodenie od dane
Zdaniteľné obchody možno z pohľadu oslobodenia od DPHrozdeliť na:
- Zdaniteľné obchody oslobodené od dane správom odpočítať daň na vstupe
- dodanie tovaru z tuzemska do inéhočlenského štátu - takéto oslobodenie sa vzťahuje na:
- dodanie tovaru, ktorý je odoslaný aprepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebonaodobúdateľom tovaru alebo na ich účet za predpokladu, že nadobúdateľje osobou identifikovaniu pre daň v inom členskom štáte
- dodanie nového dopravného prostriedku ztuzemska do iného členského štátu, ktorý bol odoslaný alebo prepravenýpredávajúcim, alebo kupujúcim, alebo na ich účet
- premiestnenie tovaru z tuzemska doiného členského štátu na účely podnikania, za predpokladu, že by dodanietohto tovaru pre inú osobu bolo oslobodené od dane podľa prvého bodu
- nadobudnutie tovaru v tuzemsku ziného členského štátu - oslobodenie nastáva v trochnasledujúcich prípadoch:
- ak by dodanie takéhoto tovaruplatiteľom bolo v tuzemsku oslobodené od dane
- ak by dovoz takéhoto tovaru boloslobodený od dane
- ak je tento tovar bezprostredne určenýna jeho ďalšie dodanie do iného členského štátu alebo do tretieho štátu asúčasne je toto dodanie oslobodené od dane s možnosťou odpočítania dane
- trojstranný obchod - pritrojstrannom obchode sa zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu jedodanie toho istého tovaru. Základným princípom je, že nadobudnutietovaru prostrednou osobou je oslobodené od dane ak sú splnené zákonomstanovené podmienky. Hlavnou podmienkou je, že všetky osoby zúčastnenéna obchode sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch.Dochádza dvakrát k fakturácii bez dane a k zdaneniu dôjde iba raz, a toposlednou osobou ktorá nadobudne tovar (konečný odberateľ)
- prepravné služby
- sú oslobodené od dane ak ide oprepravu:
- z tuzemska do zahraničia
- zo zahraničia do tuzemska
- z miesta v zahraničí cez tuzemsko
- medzi dvoma miestami v tuzemsku,ktorá tvorí súčasť medinárodnej leteckej alebo vodnej dopravy
- oslobodenie od dane sa vzťahuje aj nabatožinu alebo motorové vozidlá, ktoré sprevádzajú dopravovanú osobu ataktiež služby priamo súvisiace s dopravou osôb za predpokladu, žesamotná doprava osôb je oslobodená od dane
- vývoz tovarov a služieb -podmienkou je dodanie tovaru ktorý:
- je odoslaný alebo prepravenýpredávajúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretiehoštátu
- je odoslaný alebo prepravený kupujúcimalebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu, akkupujúci nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevázkareň anibydlisko
- dovoz tovaru:
- ak by bolo dodanie tohto tovaru vtuzemsku od dane oslobodené
- tovar, ktorý je oslobodený od cla aprepustený do režimu voľného obehu
- ak je tovar dovezený z tretieho štátudo tuzemska a tento tovar bude dovozcom určený do iného členského štátu
Zdaniteľné obchody oslobodené od dane bezmožnosti odpočítať daň na vstupe
Tieto zdaniteľné obchody sú oslobodené od dane,zároveň však nie je možné odpočítať si z nich DPH na vstupe. Rozsah apodmienky oslobodenia od dane sú stanovené zákonom o DPH.
Ide o tieto zdaniteľné obchody:
- poštové služby
- zdravotná starostlivosť
- služby sociálnej pomoci
- výchovné a vzdelávacie služby
- služby súvisiace so športom alebo telesnouvýchovou
- kultúrne služby
- zhromažďovanie finančných prostriedkov
- služby verejnoprávnej televízie a rozhlasu
- poisťovacie služby
- dodanie a nájom nehnuteľnosti
- finančné služby
- predaj poštových cenín a kolkov
- prevádzkovanie lotérií a podobných hier
- dodanie tovaru, pri ktorom nebola odpočítanádaň
- nadobudnutie alebo dodanie tovaru z tuzemska doiného členského štátu
4. Zdaňovacie obdobie, podávanie daňovéhopriznania k DPH
Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac. Akplatiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331939,19 €, zdaňovacímobdobím je kalendárny štvrťrok. Platiteľ si môže zvoliť za zdaňovacieobdobie kalendárny mesiac, aj keď nedosiahol stanovený obrat, tútoskutočnosť je však povinný písomne oznámiť daňovému úradu.
Platiteľ je povinný do 25 dní poskončení zdaňovacieho obdobia vypočítať svoju daňovú povinnosť, podaťdaňové priznanie a v tej istej lehote aj daňzaplatiť.
V daňovom priznaní sa uvádzajú:
- identifikačné údaje platiteľa
- údaje potrebné na výpočet celkovej dane,vrátane celkovej hodnoty tovarov a služieb vzťahujúcich sa k nej
- údaje potrebné na výpočet odpočítateľnej dane, vrátane celkovej hodnoty tovarov a služieb, z ktorých sa daň odpočítava
- celková hodnota tovarov a služieb oslobodenýchod dane
Hodnota týchto tovarov a služieb sa uvádza sumárne zazdaňovacie obdobie, v ktorom bol tovar alebo služba dodaná. Údaje vdaňovom priznaní sa zaokrúhľujú na celé koruny smerom nahor.
Platiteľ, ktorý dodal tovar alebo službu ztuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daňv inom členskom štáte, je povinný podať za obdobie kalendárnehoštvrťroka súhrnný výkaz do 20 dní po jeho skončení. Vtomto výkaze je povinný uviesť:
- svoje identifikačné údaje, vrátane IČ DPH
- IČ DPH nadobúdateľa v inom členskom štáte
- celkovú hodnotu dodaného tovaru alebo služby pre každéhonadobúdateľa osobitne
5. Ostatné povinnosti platiteľa DPH
Platiteľ dane je povinný:
- pri každom dodaní tovaru alebo služby vtuzemsku vyhotoviť faktúru, ktorá spĺňa všetky náležitosti ustanovenézákonom o DPH
- ak prijal platbu pred dodaním tovaru aleboposkytnutím služby, rovnako je povinný vyhotoviť faktúru a to najneskôrdo 15 dní od prijatia platby
- uchovávať kópie faktúr, ktoré vyhotovil, aleboboli vyhotovené v jeho mene a originály všetkých prijatých faktúr podobu 10 rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú
- uchovávať dovozné a výbozné doklady potvrdenécolným orgánom do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie 10 rokov odskončenia roka, ktorého sa týkajú
6. Zrušenie registrácie
Platiteľ registrovaný pre DPH môže požiadať ozrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa,keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcichpo sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 € . Rovnako môže podnikateľ požiadať o zrušenieregistrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetomdane.
Daňový úrad zruší registráciu pre daň:
- na základe žiadosti platiteľa, ak zistí, že súsplnené podmienky na zrušenie registrácie
- ak nie sú dôvody na registráciu
Pri zrušení registrácie, daňový úrad určí platiteľovidane posledné zdaňovacie obdobie. Skončením tohto obdobia platiteľprestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registráciipre daň a platnosť jeho IČ DPH. Platiteľ je povinný do 10 dní odskončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úraduosvedčenie o registrácii (kartičku s IČ DPH).
V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovidaňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebovytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná ana majetok, ktorý nadobudol bez dane a pri ktorého nadobudnutí alebovytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplnealebo čiastočne odpočítaná.
Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitnéhopredpisu ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia.